Polowanie Wigilijne 2022 – relacja

Polowanie Wigilijne to jedna z najstarszych, myśliwskich tradycji. Wigilia Bożego Narodzenia nie bez powodu obchodzona jest w dniu 24 grudnia. Jaka jest geneza wyboru tego właśnie, zimowego czasu? Okres ten to astronomiczne przesilenie zimowe. Dni przestają być coraz krótsze, a noce już się nie wydłużają. Słońce kolejny raz, symbolicznie, zwycięża, a dni będą coraz dłuższe… W większości dawnych kultur słońce traktowano jak siłę nadprzyrodzoną. Dawało światło i budziło przyrodę do życia. Pogańskie święto przesilenia zimowego u dawnych Słowian określano słowem Gody, a kult ten był niezwykle silny. Współcześnie, w duchu chrześcijańskim, Polowanie Wigilijne łączone jest z obyczajowością Świąt Bożego Narodzenia. Warto wiedzieć, że od stuleci okres ten ma również inny, praktyczny wymiar. Nasi przodkowie traktowali go jako początek sezonu łowów na grubego zwierza. Wszelkie rozlewiska, bagna powinny być już zamarznięte, co umożliwiało dotarcie do miejsc bytowania zwierzyny, dotąd niedostępnych, a śnieg, biała stopa, skuteczne tropienie. Oczywiście istotna jest również doskonała kondycja zwierzyny, która właśnie przygotowała się do nadchodzącej zimy, ale nie jest nią jeszcze wyczerpana.

Polowanie Wigilijne ma uroczysty i podniosły charakter. W dobrym tonie leży, by zwierzyna w większości uchodziła niestrzelona, a samo polowanie nie trwało zbyt długo. Najważniejsza jest integracja myśliwych, serdeczna atmosfera i wzajemne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

W naszym Kole tradycyjne Polowanie Wigilijne 2022 odbyło się w dniu 17 grudnia. Prowadzącym był Łowczy, kol. Paweł Bogdanowicz, a pomocnikiem kol. Mariusz Zieliński. Miejscem zbiórki była oczywiście nasza Osada Myśliwska w Adaminowie. Nasze spotkanie rozpoczęło się od regulaminowej odprawy, na której prowadzący przekazał myśliwym wszelkie, niezbędne informacje.

Po omówieniu spraw organizacyjnych, Prezes Koła, kol. Kazimierz Braun, zaapelował o pamięć i modlitwę za naszych zmarłych Kolegów…

Cześć ich pamięci !!! Darz Bór !!!

Po polowaniu… Prowadzący, Łowczy Koła kol. Paweł Bogdanowicz, w krótkich słowach podsumował Polowanie Wigilijne 2022.

Aura dopisała wyśmienicie, Św. Hubert darzył, a wiedza i zdyscyplinowanie myśliwych sprawiło, że polowanie było bezpieczne, etyczne i wydatnie przyczyniło się do realizacji prowadzonej przez nasze Koło gospodarki łowieckiej.

Królem Polowania Wigilijnego 2022 został kol. Krzysztof Narewski, a odznaczenie wręczył prowadzący polowanie, Łowczy kol. Paweł Bogdanowicz. Gratulacje składa Prezes Koła, kol. Kazimierz Braun.

Zgodnie z tradycją każde polowanie wigilijne powinno zakończyć się wieczerzą myśliwską. Nie inaczej stało się i tym razem. Po zakończeniu oficjalnej części polowania, Prezes Koła, kol. Kazimierz Braun i Łowczy Koła, kol. Paweł Bogdanowicz serdecznie zaprosili wszystkich przybyłych na wspólny posiłek.

Wieczerza, będąca stałym elementem polowań wigilijnych, odbyła się oczywiście w naszej Osadzie Myśliwskiej w Adaminowie. Bardzo przyjemnie było zasiąść do wspólnego posiłku i ogrzać się, po polowaniu w kilkustopniowym mrozie, przy cieple bijącym z naszego paleniska…

Spotkanie zainaugurował Proboszcz miejscowej Parafii, ks. mgr Zbigniew Jałoszyński, myśliwy i miłośnik przyrody ojczystej. Serdeczne Bóg Zapłać za modlitwę, wspólne śpiewanie kolęd, mądre słowa i błogosławieństwo !!!

Następnie Prezes Koła, kol. Kazimierz Braun podziękowawszy przybyłym, zaprosił wszystkich do tradycyjnego przełamania się opłatkiem i tym samym rozpoczął Myśliwską Wieczerzę Wigilijną 2022 !!!

Życzymy wszystkim przybyłym Myśliwym, Gościom i ich Rodzinom wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia i radości z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia !!!

Darz Bór !!!