ASF, a dieta wilków!

Epidemia ASF wprowadziła niemałe zamieszanie w Europie, zarówno w gospodarce, jak i w środowisku naturalnym. Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) jest śmiertelny dla świni domowej, ale oczywiście także i dla dzików, które pozostają jego rezerwuarem. Ponieważ dzik jest jedną z naturalnych zdobyczy wilka, nasuwa się kilka pytań… Czy fakt, iż wirus ASF jest obecny w danej populacji dzika, ma jakikolwiek wpływ na dietę wilka? Czy zmienił się ich jadłospis, z powodu np. zwiększonej śmiertelności czy zintensyfikowanego odstrzału dzików? Czy zmieniły się preferencje pokarmowe tego jednego z największych drapieżników występujących w naszym regionie? Czego możemy się spodziewać, jeśli wirus ASF zadomowi się w naszych obwodach łowieckich?

Polecamy ciekawy artykuł: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/asf/23353-asf-zmiana-diety-wilkow-czy-atakuja-zwierzeta-domowe

Publikacja naukowa w języku angielskim, przygotowana przez zespół naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie: